Wix kontra WordPress dla SEO: Co jest lepsze?

Zastanawiałeś się co jest lepsze  -Wix kontra WordPress dla SEO. Patrząc na hosty internetowe, jednym z najczęstszych bezpośrednich porównań jest między Wix a WordPress pod kątem SEO. Jeśli zakładasz nową witrynę internetową lub blog dla małych firm, skuteczną taktyką przyciągania ruchu do Twojej witryny jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Wybrany host internetowy może bezpośrednio wpłynąć na Twoje możliwości SEO – i wyniki – dlatego ważne jest, aby wybierać mądrze.

Czego potrzebujesz w hoście internetowym, aby mieć silne SEO?

SEO można wykonać na wiele różnych sposobów, takich jak włączenie słów kluczowych z długim ogonem do kopii, optymalizacja adresów URL lub zapewnienie, że metatagi są silnie ukierunkowane. Ponadto istnieje kilka kryteriów, które musi spełnić Twój host internetowy, które pomogą Ci poprawić SEO.

Te rzeczy czasami są pomijane przez początkujących, ponieważ zakładają, że każdy host będzie je oferował i robi to dobrze – jednak nie zawsze tak jest. Istotne jest, aby szukać zarówno kryteriów SEO poza stroną, jak i kryteriów SEO na stronie w swoim hoście internetowym, a także kilku innych kluczowych funkcji.

Kluczowe funkcje hosta SEO: Jak wypada porównanie Wix i WordPress?

WordPress dla SEO

Gwarancja wysokiej dyspozycyjności

Odnosi się to do tego, jak długo Twoja witryna jest dostępna dla odbiorców. Jeśli Twoi odbiorcy odwiedzą Twoją witrynę i zobaczą, że nie działa, przejdą do innej witryny. Wpłynie to negatywnie na Twoje SEO. WordPress ma gwarancję uptime 99,95%, a Wix ma gwarancję uptime 99,8%. Każdy, kto twierdzi, że ma 100% czasu sprawności, prawdopodobnie nie poda dokładnej liczby.

Lokalizacja i prędkość serwera

Nikt nie lubi powolnej witryny. Jeśli Twoi odbiorcy przejdą do Twojego adresu URL i zobaczą, że ładowanie trwa zbyt długo, jest to prawie gwarancja, że ​​odejdą i nie wrócą ponownie. W niektórych przypadkach lokalizacja serwera jest związana z szybkością. Najlepiej, aby centrum danych znajdowało się w tej samej części świata, co większość odwiedzających witrynę. To nie tylko zapewni im najlepszą szybkość i wygodę użytkowania, ale także poprawi Twoje SEO. Ogólnie rzecz biorąc, WordPress dość dobrze ocenia szybkość, podczas gdy Wix nie.

Obsługa SSL

Czynnikiem rankingowym SEO jest to, jak bezpieczna jest Twoja witryna, a posiadanie SSL (HTTPS w adresie URL) mówi Google, że Twojej witrynie można zaufać. Ta opcja jest niezbędna, jeśli SEO jest dla Ciebie ważne. Zarówno WordPress dla SEO, jak i Wix oferują obsługę SSL.

Narzędzia SEO poza stroną

Jest to obszar, w którym wielu właścicieli witryn potrzebuje pomocy, a Wix jest wyposażony w narzędzie SEO Wiz, które zapewnia planowanie i strategie poprawy SEO w Twojej witrynie. Możesz uzyskać pomoc przy badaniu słów kluczowych, Google Analytics i Google Search Console. Jeśli dopiero zaczynasz budować strony internetowe lub SEO, posiadanie tego narzędzia jest dużą zaletą.

W przypadku WordPress dla SEO musisz zainstalować (bezpłatne) wtyczki, aby uzyskać pomoc SEO poza stroną, której potrzebujesz. Możesz używać wtyczek takich jak Yoast, które pomagają pisać w sposób przyjazny dla SEO i integrują się z Google Analytics i wyszukiwarką Google za pośrednictwem innych wtyczek. Ponieważ nie jest to już wbudowane w WordPress, jest to lepsza opcja, jeśli wolisz budować strony internetowe i ogólnie SEO.

SEO na stronie 

Zarówno Wix, jak i WordPress są całkiem dobre do SEO na stronie i umożliwiają łatwe tworzenie meta-tytułów, meta opisów, nagłówków, podtytułów, niestandardowych adresów URL i tekstu alternatywnego obrazu.

Mapa witryny XML

Ta funkcja ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie Twojej witryny i poznawanie jej struktury, co również pomaga w rankingu SEO. Zarówno WordPress, jak i Wix oferują tę funkcję, ale jest łatwiejsza w użyciu z WordPress. Możesz zainstalować wtyczkę do tworzenia map witryn i automatycznego przesyłania ich do Google.

Struktura adresu URL

Sposób, w jaki Twój usługodawca hostingowy tworzy linki do Twojej witryny, jest ważny, ponieważ odgrywa to znaczącą rolę w poprawie SEO. W WordPressie struktura linków jest dobrze zorganizowana, logiczna i zgodna z najlepszymi praktykami. Dodatkowo istnieje wtyczka WordPress, która stale indeksuje Twoją witrynę w poszukiwaniu uszkodzonych linków. Powiadamia Cię, jeśli znajdzie jakieś problemy, dzięki czemu możesz je naprawić, ponieważ uszkodzone linki mają negatywny wpływ na SEO.

Kolejna wtyczka WordPress pomaga lepiej organizować adresy URL, aby zapewnić, że Twoje strony są przyjazne dla SEO. Wtyczki WordPress dla SEO mogą również pomóc w automatycznym tworzeniu przekierowań 301 lub śledzeniu błędów 404 w Twojej witrynie.

Z drugiej strony w przypadku Wix struktura adresów URL nie jest tak jednoznaczna. Wix używa # w każdym adresie URL, co utrudnia wyszukiwarkom znalezienie go i indeksowanie, co negatywnie wpływa na SEO. WordPress ma przewagę, jeśli chodzi o Wix vs. WordPress dla SEO pod względem adresów URL.

Kodowanie niestandardowe

Jedną z głównych zalet korzystania z Wix lub WordPress jest to, że ich systemy CMS sprawiają, że są one łatwe w użyciu i tworzą przyciągające wzrok strony internetowe. Jednak zdarzają się sytuacje, w których trzeba na stałe zakodować coś w witrynie lub edytować istniejący kod. Wix oferuje funkcję kodu HTML, ale jest trudna w użyciu dla początkujących. WordPress ułatwia edycję lub zmianę kodu dla poszczególnych stron w Twojej witrynie.

Optymalizacja mobilna

Posiadanie witryny zoptymalizowanej pod kątem urządzeń mobilnych ma kluczowe znaczenie dla SEO – i zarówno Wix, jak i WordPress oferują tę funkcję. W Wix funkcja przeciągania i upuszczania pozwala edytować witrynę mobilną, aby wszystko wyglądało dobrze. Dzięki WordPress możesz używać wtyczek, aby zoptymalizować responsywność i widok mobilny.

Aplikacje i wtyczki

Wspomnieliśmy już o wielu wtyczkach do WordPressa, które możesz zainstalować, aby poprawić SEO. Jest to niezbędny element ekosystemu WordPress dla SEO, ale musisz czuć się komfortowo podczas instalowania i używania wtyczek. W przypadku Wix możesz sprawdzić Wix App Market pod kątem ich opcji SEO, chociaż prawdopodobnie nie ma ich tak wielu, jak w przypadku WordPressa.

Więc kto jest zwycięzcą: Wix vs. WordPress dla SEO?

To zależy od tego, czego szukasz. Jeśli jesteś zwykłym twórcą stron internetowych, nie wiesz zbyt wiele o SEO i po prostu chcesz mieć dostęp do podstaw, Wix jest dobrą opcją. Możesz stworzyć oszałamiającą stronę internetową za pomocą Wix w krótkim czasie i upewnić się, że podstawy SEO działają dla Ciebie. Jednak na tym to się kończy.

Jeśli jesteś właścicielem firmy i poważnie myślisz o korzystaniu z SEO, aby zwiększyć ruch w swojej witrynie, WordPress jest wyraźnym zwycięzcą. Ekosystem wtyczek WordPress dla SEO jest nie do pobicia przez Wix – możesz zwiększyć funkcjonalność swojej witryny za pomocą wtyczek i naprawdę zoptymalizować swoją witrynę, aby ułatwić wyszukiwarkom i użytkownikom znalezienie. WordPress jest bardziej skalowalny pod względem SEO niż Wix. Nie bez powodu WordPress jest wiodącym CMS na świecie.

Zobacz również: Tani hosting? 8 powodów, dla których należy ich unikać

Dodaj komentarz