Blog z Pasją

Jaką wybrać wtyczkę SEO? 2 wtyczki Porównanie Rank Math czy Yoast SEO?

Podziel sie

Czy powinienem używać Rank Math czy Yoast SEO? Jaką wybrać wtyczkę SEO?

To pytanie zadaje sobie wielu blogerów a dziś postaramy się je porównać która z nich jest lepsza.

Yoast SEO od lat dominuje w dziedzinie SEO. Ale ostatnio pojawił się nowy konkurent, który z powodzeniem zbudował ogromną społeczność w bardzo krótkim czasie: „Rank Math„.

Wtyczka ta zbiera pozytywne recenzje użytkowników a jej popularność rośnie w niewiarygodnym tempie.

To właśnie skłoniło do stworzenia tego artykułu. Jesteście tutaj aby dowiedzieć się, która z nich jest królem SEO a możemy mieć tylko jednego króla, Yoast lub Rank Math.

W tym artykule przyjrzymy się SEO Rank Math, sprawdzając jego główne funkcje jako wtyczki SEO a także porównując go z Yoast SEO w następujących funkcjach:

 • Interfejs użytkownika: Jak łatwo i skutecznie możesz korzystać z wtyczki? Jaka jest różnica między interfejsem Rank Math a interfejsem Yoast?
 • Przypisywanie słów kluczowych: Ile słów kluczowych możesz przypisać do każdego Rank Math i Yoast? Czy te słowa kluczowe wpłyną na twoje rankingi?
 • Optymalizacja treści: Jak dobrze możesz zoptymalizować swoje treści za pomocą wtyczki Rank Math SEO? Czy Rank Math używa innych technik optymalizacji niż Yoast?
 • Funkcje: Która z wtyczek oferuje bardziej przydatne funkcje?
 • Indeksowanie: Która wtyczka SEO oferuje usługę natychmiastowego indeksowania?
 • Wydajność: Jak Rank Math wpływa na szybkość twojej witryny? Jak dobrze zakodowana jest wtyczka? A co z Yoastem?
 • Integracja mapy witryny XML: Czy Rank Math generuje mapę witryny dla twojej witryny? Jaka jest różnica między mapą witryny wygenerowaną przez Rank Math a mapą Yoast?

Co to jest SEO Rank Math?

Wtyczka Rank Math SEO znana również jako „Swiss Army Knife of WordPress SEO” to bezpłatna wtyczka do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, która pomaga w optymalizacji treści pod kątem wyższych rankingów.

Na razie ma 600000+ aktywnych instalacji i ocena 4,9 gwiazdek w WordPressie więc jest też podpowiedź Jaką wybrać wtyczkę SEO. Wersja pro pojawi się na jesień ale wszystkie funkcje dostępne teraz w Rank Math pozostaną bezpłatne.

Interfejs użytkownika Rank Math

Im czystszy interfejs, tym lepiej.

pulpit

Kiedy programiści wtyczki zrozumieją wszystkich swoich użytkowników i konsekwentnie zaprojektują ją dla nich, to raczej zwyciężą.

Deweloperzy Rank Math wiedzieli o tym więc zaprojektowali dwa tryby:

 1. Łatwy: Dla tych, którzy chcą aby Rank Math wykonał całą pracę. Jeśli wybierzesz ten nie będziesz musiał nic robić z ustawieniami Rank Math.
 2. Zaawansowane: Dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad pozycjonowaniem swojej witryny.

Wygląd i styl

Jaką wybrać wtyczkę Seo? Rank Math implementuje atrakcyjny wizualnie interfejs, który nie tylko wygląda i jest nowoczesny ale także poprawia wrażenia użytkownika.

Sprawdź pulpit nawigacyjny.

Panel jest nie tylko atrakcyjny, ale także sprawia że ​​SEO jest zabawne. Jeśli weźmiesz pod uwagę że SEO to przede wszystkim wypełnianie pustych miejsc, zapisywanie liczb, procesy i zaznaczanie listy kontrolnej, znajdziesz się ekspertem SEO.

Jestem pewien, że dużo pracowali nad interfejsem użytkownika, ponieważ wszystko jest umieszczone w najlepszej możliwej lokalizacji. W ciągu pierwszych minut pracy z Rank Math będziesz w stanie znaleźć wszystko, czego szukasz.

Yoast SEO ma nieco staroświecki interfejs, ale oni też zbudowali udany interfejs. Możesz także efektywnie korzystać z Yoast SEO.

Funkcja Fraza Kluczowa

fraza kluczowa

Rank Math zwykle pozwala przypisać maksymalnie 5 słów kluczowych do optymalizacji ale w aktualizacji dodano opcję zwiększenia limitu słów kluczowych. Aby to zrobić, musisz dodać filtr do edytora stron.

Z drugiej strony Yoast pozwoli ci dodać tylko jedno słowo kluczowe w wersji bezpłatnej i do 5 w wersji Pro.

Ale czy dodanie wielu słów kluczowych w Rank Math wpływa korzystnie na SEO? jaką wybrać wtyczkę seo znowu się zastanawiamy.

Nie bezpośrednio. Jednak Rank Math pomaga zoptymalizować treść pod kątem dodanych słów kluczowych. Te optymalizacje obejmują „zwiększenie gęstości słowa kluczowego, używanie go w podtytułach i nie tylko…”.

Konfiguracja tytułu, meta i linku bezpośredniego działa dokładnie tak samo dla obu wtyczek SEO. Oba pokazują także podgląd fragmentów na urządzenia mobilne i komputery.

Optymalizacja treści

Jeśli korzystałeś z Yoast SEO, widziałeś takie rzeczy.

Jaką wybrać wtyczkę SEO

To są przewodniki optymalizacji, które pomogą tobie poprawić ranking postów w Google i dobra podpowiedź jaką wybrać wtyczkę SEO.

Ale ponieważ SEO zmienia się każdego dnia  to nie możemy powiedzieć że wszystkie te techniki optymalizacji działają lub przynajmniej są przydatne.

Jednak Rank Math obiecuje korzystać z najbardziej aktualnych i wydajnych technik optymalizacji treści.

Na przykład; Yoast SEO prosi o umieszczenie docelowego słowa kluczowego w pierwszym zdaniu. Rank Math wymaga umieszczenia słowa kluczowego w pierwszym akapicie a nie w pierwszym zdaniu.

Teraz wiadomo że słowo kluczowe nie jest wymagane w pierwszym zdaniu aby uzyskać 1 pozycję w rankingach lub polecane fragmenty dlatego jest to wyraźna wskazówka że ​​Rank Math korzysta ze zaktualizowanych testów porównawczych.

Punktacja optymalizacji treści

Rank Math ocenia twoją optymalizację w zakresie od 0 do 100. Ogólnie rzecz biorąc jeśli twój wynik przekracza 80, zmienia się w zielony kolor. Musisz więc optymalizować treść aż wynik zmieni kolor na zielony.

Yoast SEO w tym przypadku reprezentuje poziom optymalizacji treści jako zielone, pomarańczowe i czerwone kółka.

Tutaj Rank Math dzieli twój wynik na 100 części, jednak Yoast dzieli go na 3 części. Oczywiście Rank Math daje lepsze wyobrażenie o optymalizacji treści. Nie jest prosta odpowiedź jaką wybrać wtyczkę SEO.

Polecane Tematy

Jaką wybrać wtyczkę SEO -Funkcje

Obie wtyczki oferują szeroki zakres funkcji. Ale żeby być krytycznym, Rank Math oferuje więcej funkcji niż Yoast SEO.

Nawet niektórzy uważali wiele funkcji Rank Math za Con, ponieważ jest ich dużo i mogą być czasochłonne.

Przejdźmy po prostu do funkcji, które ma Rank Math ale nie mają inne wtyczki SEO:

 • Obsługa zaawansowanych pól niestandardowych i AMP
 • Monitor błędów 404
 • Przekierowania (301, 302, 307, 410 itd.)
 • Menedżer roli
 • Modułowa konstrukcja
 • Dodaj brakujące atrybuty Alt
 • Narzędzie do analizy SEO
 • Współpraca z lokalnym SEO

Jestem szczególnie podekscytowany funkcją „Brakujące atrybuty Alt”, ponieważ brakowało jednej niezawodnej wtyczki SEO do tego samego. Co więcej, korzystając z RankMath możesz zmniejszyć użycie wtyczek.

Wydajność Rank Math vs. Yoast SEO

Możemy lepiej przeanalizować wydajność dzieląc ją na dwie kategorie: Wydajność SEO, wydajność wtyczek.

Wydajność SEO:

Żadne narzędzie nie zapewni lepszych wyników SEO niż drugie. Więc nie zakładaj że przechodząc na Rank Math zobaczysz natychmiastowy wzrost.

Jednak Rank Math zapewnia większy zestaw funkcji niż Yoast SEO co teoretycznie oznacza że ​​zapewnia większą wydajność SEO.

Ogólnie rzecz biorąc trudno powiedzieć jaką wybrać wtyczkę seo i która ma lepszą wydajność SEO, ponieważ będzie wymagać ścisłego monitorowania dwóch podobnych witryn o tej samej treści przy użyciu dwóch różnych wtyczek SEO.

Wydajność wtyczki:

Rank Math jest 3 razy mniejszy niż Yoast SEO co oznacza że ​​jest 3 razy mniej linii kodu. Oznacza to również że twoja strona skorzysta na mniejszej liczbie żądań PHP a następnie będzie szybsza.

Jednak jako użytkownik najprawdopodobniej nie zauważysz różnicy ale każda milisekunda, którą możesz zaoszczędzić jest cenna w sieci.

Integracja mapy witryny XML

Jaką wybrać wtyczkę seo do mapy strony? Plik mapy witryny jest ważną częścią każdej witryny internetowej jeśli chodzi o indeksowanie. Bez mapy witryny istnieje duża szansa że ​​Google zapomni niektórych treści i ich nie zindeksuje.

Wtyczka Rank Math SEO automatycznie generuje mapę witryny dla twojej strony. Możesz także wygenerować niestandardową mapę witryny gdy odpowiednie typy postów będą dostępne w twojej stronie takie jak mapa witryny wiadomości, mapa witryny z obrazami itp.

Nie ma oczywistej różnicy między mapami witryny generowanymi przez którąkolwiek z wtyczek SEO, jednak myślę że znacznie łatwiej jest dostosować mapę witryny za pomocą Rank Math niż innych wtyczek SEO.

Rank Math vs Yoast: Wedykt

 1. Rank Math ma bardziej nowoczesny interfejs użytkownika niż Yoast. Ale obie wtyczki są dobrze zaprojektowane i możesz z nich korzystać skutecznie i łatwo.
 2. Możesz przypisać nieograniczone fokusowe słowa kluczowe według Rank Math jednak premium Yoast pozwoli ci dodać maksymalnie 5 słów kluczowych.
 3. Zarówno Rank Math jak i Yoast mają sprawdzone techniki optymalizacji ale Rank Math jest bardziej zaktualizowany dzięki testom SEO.
 4. Rank Math oferuje usługę natychmiastowego indeksowania, która zazwyczaj przynosi korzyści. Ta usługa nie jest świadczona przez Yoast SEO.
 5. Rank Math jest 3x lżejszy niż Yoast SEO, co oznacza, że ​​dzięki Rank Math będziesz mieć 3x szybszą stronę internetową.
 6. Obie wtyczki SEO wygenerują mapę witryny dla Twojej witryny i nie ma wyraźnej różnicy między ich mapami witryn. Jednak Rank Math ma lepszy interfejs użytkownika i dzięki temu jest łatwiejszy w obsłudze.
 7. Rank Math oferuje wszystkie swoje funkcje za darmo podczas gdy Yoast Premium kosztuje 89 USD rocznie.

Podsumowanie Rank Math vs Yoast w rankingu SEO

Rank Math to rewolucyjna wtyczka SEO z nowoczesnym i łatwym w użyciu interfejsem. Korzysta z najbardziej aktualnych technik optymalizacji i pozwala przypisać nieograniczone fokusowe słowa kluczowe i zoptymalizować treść dla nich wszystkich.

Niewątpliwie Rank Math jest w stanie uzyskać świetną pozycje w ciągu kilku lat a patrząc na jego planowane działania, zdecydowanie wygląda na wyraźnego zwycięzcę. Nie możemy jednak podważać Yoast SEO, które istnieje od zbyt wielu lat i byłoby interesujące zobaczyć, jak przyspiesza swój cykl rozwoju.

Co więcej, RankMath w wersji pro kosztuje 50 natomiast Yoast 89. Jak społeczność reaguje na płatną część wtyczki, będzie to czymś interesującym do zobaczenia. Mam przeczucie że może mieć zaawansowaną funkcję optymalizacji słów kluczowych na żądanie i może próbować zostać podstawowym pakietem SEO dla WordPress.

Sam przeniosłem jedną z moich witryn WordPress z Yoast SEO do RankMath i migracja przebiegła bezproblemowo.

Obejrzyj porównanie video – Jaką wybrać wtyczkę SEO? Rank Math czy Yoast SEO?

W przypadku nowego bloga polecałbym korzystanie z Rank Math ponieważ oferuje wiele funkcji, których Yoast SEO (darmowa) wersja niestety nie oferuje. Silna społeczność i rosnąca liczba funkcji sprawiają, że jest już poszukiwaną wtyczką WordPress.

A ty jak myślisz, jaką wybrać wtyczkę seo? Która z nich jest lepsza Rank Math czy Yoast SEO? Którego używasz teraz? Czy planujesz przejść na Rank Math?


Podziel sie

Dodaj komentarz