Tani hosting? 8 powodów, dla których należy ich unikać

Czy powinieneś wybrać najtańszy hosting dla swojej witryny? Cóż, prosta odpowiedź brzmi (w większości) nie. Wszyscy byliśmy tam przy wyborze hosta internetowego. W pewnym momencie naszego życia na WordPressie wszyscy zadawaliśmy sobie te same pytania (w szczególności przy wyborze hosta internetowego) – czy mogę współpracować z tym hostem? Czy mogę zadowolić się tym hostem? Czy tani hosting naprawdę jest tego wart?

Twój host internetowy, dosłownie, jest domem dla Twojej witryny WordPress. A wraz ze wzrostem ruchu w Twojej witrynie prawdopodobnie będziesz musiał uaktualnić swój plan lub firmę hostingową. Ale nie chodzi tylko o ruch uliczny. O Twoim wyborze powinno decydować wiele czynników. Może to i powinno obejmować średni czas pracy hosta, jakość usług, w tym wydajność, szybkość i obsługiwane oprogramowanie, umiejętności techniczne wsparcia i oczywiście koszt.

Nie pozwól, aby koszt był decydującym czynnikiem

Prawie wszyscy początkujący zadają to samo pytanie przy wyborze hosta internetowego:

Ile to będzie kosztować?

Gdy zagłębisz się w cudowny świat WordPressa, stopniowo zdasz sobie sprawę, że koszt hosta internetowego, mimo że jest głównym czynnikiem ludzkiej logiki, nie jest najważniejszy.

Czemu? Powód jest prosty. Gdy dowiesz się więcej o WordPressie, przekonasz się, że należy wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z hostingiem. Takie jak automatyczne aktualizacje rdzenia, ochrona przed atakami DDoS, zarządzany hosting, zintegrowany CDN i wiele innych, które wchodzą w grę po wejściu do wielkiej ligi.

Chociaż z pewnością ważne jest, aby trzymać się swojego budżetu, nie wybieraj tylko najtańszego hosta i zaczynaj. To prawo tutaj jest jednym z tych złych (ale koniecznych) zwrotów w życiu, nad którymi większość z nas zastanawia się później. Ale hej, uczymy się na naszych błędach, prawda?

Problem z tanimi hostami internetowymi

Jeśli jakimś cudem trafiłeś na ten artykuł podczas badania swojego nowego hosta internetowego, to masz szczęście! Mówiąc najprościej, najlepiej unikać tanich hostów internetowych (niedługo zobaczysz dlaczego).

Większość czynników omówionych w kolejnych akapitach jest ze sobą powiązanych. To bardziej reakcja łańcuchowa. Jeden deficyt prowadzi do innego problemu. Jeśli pomyślisz o tym z perspektywy biznesowej – podstawowe równania zysków i strat – przekonasz się, że powody są dość oczywiste. Zacznijmy.

Poważne ograniczenia zasobów

Zacznij od świetnego hostingu

Tanie hosty internetowe zwykle używają słabych lub używanych serwerów i / lub ograniczają jak najwięcej użytkowników do tych serwerów. Dotyczy to zwłaszcza planów hostingowych „bezpłatnych” lub „1 USD”. W rezultacie ilość zasobów dzielonych przez każdego użytkownika jest znacznie zmniejszona.

Rozważmy na przykład serwer z 8 GB pamięci RAM. Jeśli umieścimy na tym serwerze 100 osób, każda osoba dostanie około 80 MB pamięci RAM. (8×1000/100). To całkiem przyzwoite. Zwiększ tę liczbę, a zaczniesz mieć problemy. Jakie problemy zadajesz?

  • Niski limit pamięci PHP : Na początek jest skrupulatnie niski limit pamięci PHP. Ustaliliśmy, że WordPress działa na PHP, prawda? Niski limit pamięci PHP sprawia, że ​​ręce WordPressa są związane. Gdy zainstalujesz nowy motyw lub uruchomisz wtyczkę intensywnie korzystającą z zasobów (na przykład zaplanowaną kopię zapasową w chmurze), WordPress zawiedzie i natkniesz się na biały ekran śmierci .
  • Przeciążona baza danych: Najprawdopodobniej ograniczysz się do jednej instancji bazy danych (co oznacza tylko jedną instalację WordPressa), a serwer bazy danych będzie poważnie przeciążony. W rezultacie generowanie wyników zapytania (tj. opóźnienia) zajmie trochę czasu, co obniży wydajność witryny.

Co oznaczają dla Ciebie ograniczone zasoby serwera?

Ostatecznie ograniczone zasoby doprowadzą do spowolnienia witryny. Przyspieszenie witryny lub skrócenie czasu do pierwszego bajtu będzie prawie niemożliwe . Ponadto przepełnione serwery spowodują przestoje. Gdy zbyt wiele witryn konkuruje o te same ograniczone zasoby, serwer przestanie działać, przez co Twoja witryna będzie niedostępna dla odwiedzających przez nieznany czas.

Zagadka dysku twardego

Dyski twarde do serwerów są zwykle droższe niż ich odpowiedniki do komputerów stacjonarnych. Wynika to z ich zwiększonej niezawodności, szybszej wydajności i dłuższej średniej żywotności. Każdy dysk twardy jest zasobem ulegającym degradacji, a zatem ma średnią żywotność. Oznacza to, że po określonym czasie życia prawdopodobieństwo awarii dysku twardego znacznie wzrasta, a wydajność spada poniżej akceptowalnych poziomów. Krótko mówiąc, po upływie określonego czasu życia dysku twardego – należy go wyrzucić.

Ale tak nie jest w przypadku tanich hostów internetowych. Będą nadal używać tych uciskanych dysków twardych (lub nawet dysków twardych do komputerów stacjonarnych). I jest wysoce nieprawdopodobne, że kiedykolwiek uczynią priorytetem modernizację sprzętu.

Jaki jest problem z uszkodzonymi dyskami twardymi?

Gdy dysk twardy dobiegnie końca, ulegnie awarii, zabierając ze sobą wszystkie dane witryny! Powoduje to uszkodzenie lub całkowity brak plików. Oznacza to, że Twoja witryna będzie w najlepszym wypadku zepsuta lub w najgorszym całkowicie niedostępna.

Jeśli utrzymywałeś własne kopie zapasowe witryny, możesz być w stanie przywrócić je do działania w odpowiednim czasie. Ale jeśli masz nadzieję, że użyjesz kopii zapasowych hosta, one również mogą zniknąć. A co gorsza, może się okazać, że będziesz musiał polegać na wsparciu hosta, aby spróbować przywrócić swoją witrynę (co może być próbą, jeśli to w ogóle możliwe, o czym porozmawiamy nieco później).

Ograniczone lub brak kopii zapasowych

Regularne kopie zapasowe witryn

W większości przypadków nowi użytkownicy nie są świadomi znaczenia kopii zapasowych WordPressa . Nowi użytkownicy często polegają na wbudowanych lub automatycznych funkcjach, aby utrzymać swoją witrynę WordPress. Oznacza to, że odpowiedzialność za tworzenie kopii zapasowych jest często pozostawiona hostowi internetowemu.

Każdy dobry host, taki jak  WPEngine, będzie regularnie tworzył kopie zapasowe Twojej witryny i przechowywał je do 30 dni. Kontynuując przykład WPEngine, kopie zapasowe są automatycznie wykonywane codziennie. Są one szyfrowane i pobierane przez HTTPS ze względów bezpieczeństwa. Obejmują one bazę danych Twojej witryny, a także przesłane pliki, co zapewnia w miarę kompletną kopię zapasową.

Podczas gdy niedrogie opcje hostingu, takie jak Bluehost i Siteground, zawierają proste kopie zapasowe witryn jako standardową funkcję, szanse na to, że darmowy lub tani host internetowy będzie regularnie tworzyć kopie zapasowe, są dość niewielkie. Nawet jeśli tak, będą niedopuszczalne ograniczenia rozmiaru i krótkie okresy przechowywania kopii zapasowych (jeśli w ogóle). Jako bonus mogą nawet pobrać opłatę za przywrócenie kopii zapasowej!

Co się stanie, jeśli nie masz kopii zapasowej?

Zawsze powinieneś mieć zawsze aktualną i kompletną kopię zapasową swojej witryny. Nie bez powodu jest to kluczowy punkt każdej ogólnej konserwacji witryny lub listy kontrolnej bezpieczeństwa. Jeśli z jakiegoś powodu Twoja witryna ulegnie awarii (problemy z serwerem, konflikty wtyczek, zhakowany motyw lub coś innego), kopia zapasowa gwarantuje, że możesz przywrócić witrynę do stanu, w jakim była. Jeśli nie robiłeś kopii zapasowych, a Twój host internetowy też tego nie robi, będziesz miał prawie pecha, a to nie jest miejsce, w którym chcesz być.

Niedoświadczone wsparcie

Po pierwsze, odpowiedź na zgłoszenie będzie powolna. Ty i kto wie, ile innych osób prawdopodobnie napotyka podobne problemy i przesyła zgłoszenia. Co gorsza, może nie być nawet odpowiedniego oprogramowania pomocniczego. Widziałem „darmowe” witryny hostingowe, które opierają się na kontaktowym adresie e-mail.

Jeśli uda Ci się pokonać te dwie przeszkody, oto kolejna duża – wsparcie może nie być w stanie pomóc Ci nawet w przypadku dość prostych problemów z hostingiem. Jeśli próbujesz uzyskać pomoc w zwiększeniu limitu pamięci PHP dla twojej witryny (jeden sposób na naprawienie białego ekranu śmierci), zespół wsparcia może nie być w stanie lub nie chcieć pomóc. Nie wydaje mi się, żeby nawet w grę wchodziły skomplikowane kwestie.

Jak uzyskać pomoc?

Prawdopodobnie nie, przynajmniej nie od swojego usługodawcy hostingowego. Tania lub bezpłatna firma hostingowa nie ma zbyt wiele motywacji do inwestowania czasu lub pieniędzy w odpowiadanie na Twoje pytania. Jesteś sam. Jeśli nie możesz Google lub Reddit, aby znaleźć rozwiązanie, może się okazać, że będziesz musiał zatrudnić kogoś do pomocy (co ostatecznie może być zmarnowaną inwestycją, jeśli źródłem twoich problemów jest po prostu zły hosting).

Niewykwalifikowani technicy = Dłuższe przestoje

Technicy zaplecza to ludzie, którzy utrzymują serwery — od podłączania przewodów po instalowanie aktualizacji systemu operacyjnego i zabezpieczeń. Wykwalifikowani administratorzy serwerów są bardzo drodzy – koncepcji, którą tani gospodarze lubią unikać jak ognia.

Przestoje są jednak niezbędną częścią biznesu współdzielonego hostingu. Najlepsze z nich mają zaawansowane oprogramowanie do obejścia tego efektu. Ale w przypadku tanich hostów internetowych napotkasz nieodpowiednie i słabsze zasoby serwera – takie jak problem z dyskiem twardym, który omawialiśmy wcześniej. Połącz to z niedoświadczonymi technikami, a otrzymasz częste i przedłużające się przestoje.

Dlaczego przestój jest zły?

Przestój to dokładnie to, na co wygląda – czas, w którym Twoja witryna nie działa. Oznacza to, że nie działa i jest całkowicie dostępny dla odwiedzających witrynę. Tracisz więc ruch, leady i sprzedaż. Chociaż niewielka ilość planowanych przestojów (w celu konserwacji lub aktualizacji serwera), duże rozpiętości będą zniechęcać czytelników i mogą negatywnie wpłynąć na SEO.

Słabe bezpieczeństwo

Bezpieczny i niezawodny

WordPress Security  to jeden z aspektów, który jest niestety podważany przez nowicjuszy. Ale to nie powinno usprawiedliwiać firmy hostingowej. Powinni być doświadczeni, prawda? Tanie hosty internetowe mają naprawdę słabe środki zaradcze. Podstawowe zapory ogniowe, brak ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i prawie zerowa ochrona przed atakami DDoS narażają Twoją witrynę na szereg ataków.

Problem ze złośliwym oprogramowaniem
Znaczącym przykładem może być wstrzyknięcie złośliwego kodu. Hakerzy mogą szybko znaleźć luki w zabezpieczeniach w bazie danych i po cichu wślizgnąć się w złośliwy kod – proces znany jako wstrzykiwanie MySQL. W rezultacie, bez Twojej wiedzy, Twoja witryna staje się domeną zainfekowaną złośliwym oprogramowaniem. Google oznacza Twoją domenę jako punkt dystrybucji złośliwego oprogramowania, a Twoje rankingi SEO schodzą na marne.

Pojedynczy punkt awarii
Jeśli serwer korzysta z jednego serwera bazy danych bez kopii zapasowych, pojedynczy atak złośliwego oprogramowania może doprowadzić do zainfekowania wszystkich instancji bazy danych na serwerze. Oznacza to, że dotyczy to wszystkich witryn hostowanych na tym serwerze bazy danych (każdego)! W rezultacie, jeśli czyjaś domena zostanie zaatakowana, możesz również ponieść konsekwencje.

Jak możesz chronić swoją witrynę WordPress?

Nie możesz chronić swojego serwera, więc jak wspomniano powyżej, będziesz narażony na ataki. Jednak bez względu na to, jakiego hostingu używasz, możesz wykonać kilka kroków, aby zabezpieczyć swoją witrynę.

Na szczęście korzystasz z WordPressa, który ma wiele wbudowanych mechanizmów bezpieczeństwa. Wystarczy mieć prostą listę kontrolną bezpieczeństwa witryny, którą będziesz postępować, aby znacznie poprawić bezpieczeństwo witryny. Obejmuje to aktualizowanie podstawowego WordPressa (wraz z motywami i wtyczkami), tworzenie kopii zapasowych witryn, używanie SSL, dodawanie ograniczonych prób logowania lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe i wiele innych.

Jeśli dużo jeździsz na swojej stronie, możesz również rozważyć zainstalowanie dedykowanej wtyczki bezpieczeństwa, takiej jak iThemes Security Pro i JetPack Backups, aby uzyskać dodatkową warstwę ochrony. Do wyboru jest mnóstwo świetnych wtyczek zabezpieczających WordPress , a niektóre z nich są całkowicie bezpłatne, więc nie musisz rozbijać banku, aby chronić swoją witrynę.

Częste powiadomienia o nadużywaniu

Czasami w Twojej witrynie wystąpią skoki ruchu. Na przykład, jeśli Twój link jest retweetowany przez kogoś sławnego lub staje się popularny na Reddicie. Każdy normalny współdzielony host będzie rejestrował to jako nadużycie zasobów i zalecał (lub nalegał) skalowanie swojego planu.

Ale nie myślmy o tym. Tanie webhosty ograniczają Twoje zasoby w taki sposób, że nawet niewielki wzrost ruchu przyniesie Ci powiadomienie o nadużyciu. Powtórz to kilka razy, a ryzykujesz, że mogą nawet zablokować Twoje konto i wstrzymać Twoje dane, dopóki nie zapłacisz wysokiej grzywny!

To prowadzi do naszego kolejnego wydania…

Ukryte koszty

Koszt hostingu/cena

Tani lub „darmowy” hosting może początkowo wydawać się opłacalny, jednak są . Kiedy firma pobiera opłaty za produkty lub usługi, które powinny być bezpłatne, klasyfikujemy je jako ukryte koszty. Tanie webhosty są pełne takich zwrotów akcji. Mogą pobierać opłaty za:

  1. Przywracanie kopii zapasowych
  2. Transfer domeny (bardzo duża kwota)
  3. Zgłaszanie eskalacji zgłoszenia do pomocy technicznej
  4. Przypadki nadużywania zasobów

Pewnego razu poddałem się mojej chciwości i kupiłem tani VPS za jednego dolara. Pomyślałem, dlaczego by tego nie wypróbować? Zgodnie z oczekiwaniami nic nie działało. Pod koniec dnia musiałem podnieść bilet do pomocy technicznej tylko po to, aby dowiedzieć się, że obciążono mnie 5 USD za ten bilet do pomocy technicznej. A to było po prostu otwarcie biletu, nie mówiąc już o tym, żeby faktycznie na niego odpowiedzieli!

Jaki jest rzeczywisty koszt taniego hostingu?

Po prostu nie możesz przyjąć ceny katalogowej taniego hostingu za wartość nominalną. Prawie nic w życiu nie jest tak naprawdę darmowe, zwykle jest drobnym drukiem, a hosting jest taki sam. Kiedy zapisujesz się na „darmowy” lub 1 $ miesięcznie plan hostingowy, spójrz na warunki ukrytych kosztów. Czy ta cena promocyjna wzrośnie po pierwszym roku? Czy kopie zapasowe są dodatkowo płatne? Czy wsparcie jest funkcją premium? Czy możesz nawet zarabiać na swojej witrynie, czy też gospodarz wstawia własne reklamy sieciowe? W końcu tani host może w rzeczywistości kosztować cię więcej.

Wniosek: Nie wybieraj taniego hostingu

Jak wybrać najlepszy hosting WordPress?

Tanie webhosty to nic innego jak katastrofa. Musimy zachować szczególną ostrożność przy wyborze hosta internetowego, który spełnia nasze potrzeby. I zanim zaczniesz się kłócić, pamiętaj, że istnieje ogromna różnica między tanim hostem internetowym a niedrogim.

Istnieje wiele niedrogich opcji hostingu witryn WordPress, takich jak SiteGround , Cloudways  lub BlueHost, które oferują wiele funkcji i mogą pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa witryny. Wszyscy ci gospodarze oferują plany przyjazne dla budżetu, ale dostajesz to, za co płacisz. Być może w pewnym momencie będziesz musiał uaktualnić swój plan, aby uzyskać dodatkowe zasoby, ale w sumie nadal będziesz mieć przyzwoity hosting.

Jeśli jednak pozwala na to Twój budżet, najlepiej wybrać zarządzany plan hostingowy WordPress od WPEngine lub Kinsta . Zarządzany hosting oznacza, że ​​nie musisz się martwić, a przechodząc z doświadczoną i renomowaną firmą w branży WordPress, możesz mieć pewność, że będziesz mieć świetny zespół wsparcia, z którym możesz się skontaktować (jeśli kiedykolwiek będziesz tego potrzebować).

Możesz dowiedzieć się więcej o niektórych z najlepszych opcji hostingu WordPress w naszym przewodniku. Gdy już wyrośniesz ze swojego współdzielonego hosta, możesz przejść do bardziej zaawansowanych opcji, takich jak zarządzany hosting WordPress.

Dodaj komentarz